Príbehy ľudí zaujímavo prerozprávané štetcom

(Reportážno-esejistický zostrih z otvorenia autorskej výstavy člena košickej Galérie 6 Gabiho Schmotzera)

Gé-šestka, ako ja dôverne nazývam košické výtvarné združenie seniorov Galéria 6 (G6), už má svoje meno. Zvučné a poctivé. A tak nie div, že na výstavách tohto zoskupenia býva vždy plno ľudí. Ale netýka sa to len kolektívnych výstav, ale je to aj vtedy, keď niektorý člen vystavuje samostatne. Určite je takou aj výstava Gabiho Schmotzera v košickom kultúrnom centre Výmenník Štítová, ktorú kultúrna mediátorka Výmenníka pani Mgr. Beáta Andrejková otvorila v pondelok 17. októbra zvýrazniac fakt, že Gabiho výtvarné cítenie sa formovalo v rodnom Medzeve, kde sa od detstva iniciatívne priúčal štružlikaniu a vyrezávaniu z dreva:

„Strúhanie a vyrezávanie ho poučilo o potrebe poctivej remeselnej práce, ale aj o tom, že len to, čo je dokonalé, je aj obdivované, je krásne a je umením. Život si organizoval tak, aby sa zdokonaľoval, študoval, pracoval, hľadal a nachádzal.“

Na margo samotnej výstavy pani mediátorka uviedla: „Vo svojich dielach Gabriel Schmotzer vyjadril to, čo je preňho podstatné a tým pozitívne oživil tento priestor farbou a tvarmi, aby nás svojím umením obohatil. Aj preto túto výstavu vnímam ako jeho dar obyvateľom nášho sídliska.“

Ťažko sa maľuje, keď človek nevládze

Prv než napíšem niečo o samotnej výstave, zdôrazním, že Gabiho životný príbeh ako-tak poznám a písal som o ňom a tak aspoň stručne spomeniem, že je hrdý na to, že pochádza z Medzeva, že patrí k Mantákom, karpatským Nemcom, s ktorými sa spájajú smutné osudy celých generácií, čo aj jeho samého veľmi poznačilo.

Každé leto chodí maľovať do Medzeva. „Mám tam dom po rodičoch… Nielenže maľujem, ale zaujímam sa o kultúru našich predkov, o dejiny Vyšného a Nižného Medzeva a Štósu. A samozrejme, to poznanie, tú nemeckú kultúru a jej nesmierne bohatstvo sa snažím pretaviť do svojej výtvarnej tvorby.“

A ešte jeden moment. Relatívne krátko po tom, čo bol Gabi nedávno veľmi chorý a myslel si, že je s ním už koniec, sme sa stretli a on mi povedal:“ Zdravotne som bol na tom veľmi – veľmi zle, už som si myslel, že…  Ale akoby zázrakom som sa z toho dostal a na najbližšiu výstavu už pripravujem nové veci. Človek sa nesmie poddať chorobe.”

Zhodli sme sa v tom, že človek v našom veku, moderne sa tomu hovorí “starší stredný vek”, nemôže zastať, ale musí niečo robiť, tvoriť, musí mať pred sebou cieľ, lebo inak s ním život vybabre a je to ako v poviedkach a románoch amerického spisovateľa Jacka Londona (1876 – 1916).

London často spracovával motív človeka, ktorý prechádza nehostinnou krajinou, je vysilený, hladný, smädný, nevládze, potreboval by sa napiť vody a najmä odpočinúť si. “Ľahnem si na chvíľu na zem, odpočiniem si trochu a potom budem pokračovať v ceste.” No v tej chvíli v ňom zaznie druhý hlas: “Nesmieš si ľahnúť, musíš vydržať, musíš ísť ďalej, lebo ak si teraz ľahneš a poddáš sa osudu, tak si definitívne skončil.”

O vystavených obrazoch Gabi povedal, že vyjadrujú to, čo sám prežil, keď bol prednedávnom veľmi vážne chorý, ale dostal sa z toho. Na moju otázku, či bude i ďalej maľovať, pripustil, že maľovanie je to, čo ho drží pri živote. „Ale v prvom rade je teraz zdravie…Ver mi, že ťažko sa maľuje, keď človek je chorý, keď nemôže jesť, vtedy ho absolútne nič nebaví…“

Program vernisáže spestrilo vystúpenie mladých talentovaných muzikantov – členov saxofónového kvarteta K. B. SAX QUARTET, ktoré pôsobí pri ZUŠ na Jantárovej ulici v Košiciach. A pre úplnosť už len doplním, že výstava potrvá do 28. októbra 2016 a aktuálne informácie o otváracích hodinách sú dostupné na stránke Výmenníka Štítová.

A teraz už vystavujúci autor Gabi Schmotzer vo zvukovej podobe. V nahrávkach budete počuť aj ďalších členov G6 – fotografa Tibora Kedera a výtvarníka a realizátora výstav Laciho Rusnáka (LaRus).

Na novinársku otázku, aké má pocity po otvorení výstavy, či je rád, že prišlo toľko ľudí a ako je spokojný s prácou svojho kolegu Laca Rusnáka, ktorý výstavu inštaloval, Gabi povedal:

Na otázku, na ktoré z 39 vystavených obrazov by chcel upriamiť pozornosť a ktoré sú mu srdcom najbližšie, Gabi odpovedal jednoznačne:

Ešte raz k spomínanému obrazu „Žiaľ“ a  krátka všeobecná debata o rôznorodom vkuse návštevníkov výstav – diskutujú Gabi Schmotzer a Tibor Keder:

K vystaveným obrazom a k ich autorovi sa vyjadril aj realizátor výstavy Laci Rusnák (umeleckým menom LaRus). V záverečnej časti tejto nahrávky trochu počuť aj vystavujúceho Gabiho Schmotzera.

Redakčná poznámka: Zvukové nahrávky vyjadrujú prirodzenú atmosféru, aká bola na vernisáži a preto nie sú dodatočne štúdiovo upravované!

Oplatí sa ísť?

Myslím si, že výstavu sa oplatí ísť pozrieť. Gabiho maľby, to sú totiž zaujímavo prerozprávané príbehy ľudí. Naozaj zaujímavo, ale zároveň aj nápadito a citlivo.

A tak ako Gabi maliarskym štetcom citlivo prerozprával svoje osudy i kruté príbehy iných ľudí, tak citlivo a nápadito ich v priestoroch Výmenníka Štítová rozmiestnil realizátor výstavy Laco Rusnák (umeleckým menom LaRus). Patrí mu za to veľká vďaka. Laci inštalácii výstav skutočne veľmi dobre rozumie a ani tentoraz nesklamal. Výber diel, na ktorom sa podieľal spolu s ich autorom, je naozaj šitý na špecifiká týchto priestorov.

Momentky z vernisáže

Doslova v poslednej sekunde pred otvorením výstavy LaRus ešte dorábal nejaké detaily a vychytával – ako sa hovorí – aj tie povestné „najposlednejšie mušky.“ Objektívu fotoaparátu Laury Furmaníkovej sa však už nestihol ubrániť…

DSC_0964

A teraz už pokojne môžu nasledovať momentky z vernisáže:

DSC_1038

DSC_1042

Takto to vyzeralo na oficiálnej časti vernisáže…
DSC_1019
… a takto na neoficiálnej
DSC_0008
… alebo aj takto!

DSC_1049

DSC_0970
V tvári Mgr. Beáty Andrejkovej možno čítať myšlienku: Čo by som si počala, keby starý pán Ing. Vladimír Kuruc nerobil u mňa vo Výmenníku také skvelé kurzy kreslenia a maľovania?!
DSC_0816
Vystavujúci Gabi Schmotzer s manželkou…
DSC_0818
… a ich syn

DSC_0010

DSC_0953

Kultúrna mediátorka Mgr. Beáta Andrejková a výtvarníčka Ing. Lujza Ferková si vždy majú čo povedať. Ale pri fotografovaní sa zväčša len smejú a chichocú. Raz darmo, mladosť – pochabosť!
Od sympatickej výtvarníčky Anky Rusnákovej, ktorá sa na vernisáži okrem iného vzorne starala aj o to, aby sa každému ušiel aspoň jeden symbolický pohár vína, Gabi radšej ozlomkrky utekal. Nečudujme sa, veď sa práve pozerala jeho pani manželka… A tá ho určite dobre stráži a drží nakrátko!

dsc_0942

DSC_1044

DSC_0873

dsc_1011

Starnúci bonviván a predovšetkým pamätník zašlých čias – fotograf Tibor Keder
DSC_0820
Ešte raz starnúci bonviván Tibor – tentoraz v dôvernom rozhovore s pani Milkou Bevilagua. Ale jej manžel, ktorý sa v tom čase nachádzal v opačnom kúte výstavnej miestnosti, môže byť pokojný. Rozprávali sa len a len o umení. Zachytil to reportážny stereomikrofón renomovanej japonskej značky Zoom. A ten veru neoklameš!!!
DSC_0824
Pani doktorka Viera Ruschová mala na vernisáži úprimnú radosť z toho, že Gabimu sa výstava vydarila. A možno už aj sama dume kdesi v hlbinách mozgu o vlastnej autorskej výstave vo Výmenníku Štítová. Už by bol na ňu akurátny najvyšší čas. Napokon,  obrazov má dosť – a dobrých! Už si len nájsť na to čas a urobiť z nich reprezentatívny výber
DSC_0902
Muzikanti, na chvíľku prestaňte hrať! Ideme vás fotiť!

DSC_1012

DSC_1041

DSC_0828
Vystavujúci Gabi spoločne  so známou psychotroničkou pani Valériou, ktorá nechýba na žiadnej výstave Gé-šestky. Napokon aj sama maľuje…

DSC_0842

DSC_1023

Obrázky z výstavy

DSC_0994

DSC_0986

DSC_0830

DSC_0812

DSC_0023

DSC_0894

DSC_0985

A na záver lahôdka: Dvojica veľmi známych Gabiho obrazov – Slepý kardinál a Hluchý kardinál. Tie obrazy rozprávajú príbehy o vysokých cirkevných hodnostároch,  ktorí nechcú vidieť neustále morálne prešľapy svojich kňazov. Alebo aspoň sa tak tvária, že o ničom nevedia…

kardinali

Súhrn toho, čo som o Galérii 6 napísal v poslednom čase je dostupný tu a Gé-šestku propagujem napríklad aj na sieti Google+. A najnovšie pribudol do portfólia mojich aktivít o tomto sympatickom výtvarnom združení aj komunitný web – blog Gé-šestky, ktorý vediem spolu s vedúcim tohto združenia Kajom Debnárom. Tento neustále aktualizovaný blog Galérie 6 s podtitulom „Zaostrené na členov seniorského výtvarného zoskupenia G6, ich obrazy a výstavy, ale aj na ich priateľov a priaznivcov“ je dostupný na adrese: galeria6-ke.blogspot.sk
❏  Autor: PhDr. Peter Furmaník
❏  Foto: Laura Furmaníková
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.